YSK ret gerekçesini açıkladı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 16 Nisan 2017 Pazar günü yapılan anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasının, tam kanunsuzluk nedeniyle iptali istemiyle yapılan başvuruların reddi kararının gerekçesini açıkladı.

Karar objektif

Kararın gerekçesinde, YSK’nın mühürsüz oyların geçerli sayılacağına ilişkin kararının, henüz sandık sonuçları belirmeden ve tercihler üzerindeki olası etkisi bilinmeden alındığı, bu kararın, eşitlik ve tarafsızlık ilkesine de uygun, objektif bir karar olduğu belirtildi. Gerekçede, Bu itibarla Kurul kararının, seçimin neticesine tesir eden bir müdahale olarak değerlendirilmesi mümkün değildir. denildi.

Oy kullanma hakkı mutlaka korunması gereken bir haktır

YSK’nın, halk oylamasının iptaline yönelik başvuruları reddetmesine ilişkin kararının gerekçesinde, Demokratik toplum gereklerine uygun olarak, yurttaşların oy kullanarak yönetime katılma hakkı, her türlü engellemelere karşı korunmalıdır. Bu nedenle, vatandaşların oy kullanma hakkı, seçim güvenliğini ihlal etmeyen hallerde mutlaka korunması gereken bir haktır denildi.

Bir önceki yazımız olan Tüfenkci: Yeni bir kooperatif yasası üzerinde çalışıyoruz başlıklı makalemizde gümrük ve ticaret bakanı bülent tüfenkci, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir